Jak bezpiecznie jeździć we mgle? Przepisy vs rozsądek

Jak bezpiecznie jeździć we mgle

Jazda we mgle wymaga szczególnej ostrożności, stanowiąc wyzwanie nawet dla kierowców z dużym doświadczeniem. Jak na ten temat zapatrują się przepisy i czy faktycznie ich przestrzeganie zapewni nam bezpieczeństwo? Co możemy zrobić by przygotować się na trudne warunki na drodze?

Jakie informacje znajdziesz w tekście:

Jak bezpiecznie jeździć we mgle-droga

Prewencja

Zanim „wjedziemy” w gęstą mgłę lub zaskoczy nas śnieg z deszczem – przygotujmy się. Pamiętajmy o wyczyszczeniu reflektorów. Zanieczyszczone klosze rozpraszają wiązki światła, a to drastycznie pogarsza widoczność. Nie zwlekajmy również z wymianą uszkodzonych, słabo świecących reflektorów. Dbając o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza przed sezonem jesienno-zimowym, możemy pokusić się o wymianę standardowych halogenowych świateł przeciwmgłowych na ich LED-ową alternatywę. To warty rozważenia sposób na unowocześnienie auta pod kątem nie tylko bezpieczeństwa oraz wygody ale i wyglądu.

Szykując pojazd na sezon trudnych warunków pogodowych, nie zapominajmy również o tak prozaicznej kwestii jak… czystość szyb. Zabrudzone szybciej parują od wewnątrz, z kolei nieczystości czy zarysowania po zewnętrznej stronie szyb załamują światło i ograniczają widoczność.

Co mówią przepisy o jeździe we mgle?

Gdy wszystkie punkty na liście prewencyjnej mamy odhaczone, jak powinniśmy zachować się na drodze w przypadku ograniczonej widoczności? Co na ten temat mówią przepisy o jeździe we mgle? Niewiele – ustawodawca nie zdefiniował precyzyjnie obowiązków kierowcy. Ustawa przewiduje jedynie, że „Kierujący pojazdem jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami”. Jest jednak kilka aspektów, o które warto zadbać, mając na uwadze bezpieczeństwo na drodze.

Po pierwsze dostosuj prędkość do panujących warunków

Podczas mgły widoczność często jest ograniczona nawet do kilkudziesięciu metrów. Nie przeceniajmy swoich umiejętności. Gęsta mgła to bezsprzecznie ogromne zagrożenie dla ruchu drogowego. W takich warunkach naturalnym niech będzie odruch znaczącego zmniejszenia prędkości, pozwalający skutecznie reagować na pojawiające się na drodze zagrożenia. Czego możemy się spodziewać? Krótko mówiąc wszystkiego. Niektórzy, być może mniej doświadczeni kierowcy zdecydują się na postój na poboczu lub pasie awaryjnym, zapominając o pozostawieniu włączonych świateł… W tej sytuacji, nie zostawiając sobie marginesu prędkości na skuteczną reakcję, ryzykujemy nie tylko stłuczką, a wręcz karambolem!

Pamiętajmy również, że jazda we mgle bywa iluzoryczna, tworząc efekt poruszania się w zwolnionym tempie. W takich warunkach kierowcy brakuje istotnych punktów odniesienia – przyzwyczajamy się do panujących warunków i stopniowo przyspieszamy. Noga z gazu!

Włączmy odpowiednie światła

Podczas trudnych warunków pogodowych światła przeciwmgielne mogą okazać się wyjątkowo przydatne. Przepisy dopuszczają włącznie przednich świateł przeciwmgielnych w warunkach ograniczonej widoczności, jak również na odpowiednio oznakowanych, krętych drogach. Włączmy je, gdy widoczność spadnie do około 100 -150 metrów (pomocne w oszacowaniu tej odległości będą białe słupki kilometrażowe rozstawiane standardowo co 100 metrów). Umieszcza się je tak nisko, jak dopuszcza konstrukcja pojazdu, ale według homologacyjnych przepisów nie mogą znajdować się niżej niż 25 centymetrów od asfaltu. Nieprzypadkowo – mgła tuż nad ziemią jest z reguły rzadsza, co zmniejsza efekt odbijania się promieni światła.

Co najmniej jedna tylna lampa przeciwmgielna jest obowiązkowym wyposażeniem. Zgodnie z przepisami, możemy uruchomić ją, gdy widoczność na drodze spadnie poniżej 50 metrów. Przestrzegamy jednak przed jej nadużywaniem – emitowane przez lampę przeciwmgielną tylną światło jest na tyle silne, że w lepszych warunkach może powodować oślepienie kierowców jadących z tyłu. Bezwzględnie więc należy pamiętać by wyłączyć ją, gdy tylko zaobserwujemy poprawę warunków pogodowych.

Pamiętajmy również, że podczas mgły nigdy nie włączamy świateł drogowych (długich). Ich silne światła odbijają się od mgły, pogarszając widoczność oraz oślepiając innych uczestników ruchu drogowego.

Jak bezpiecznie jeździć we mgle_2

Linie na drodze – przydatne drogowskazy

Jeżdżąc we mgle bezwzględnie należy weryfikować swój tor jazdy, utrzymując go w pasie ruchu. Patrz na białe linie wyznaczające krawędź oraz środek jezdni. Jest to tym istotniejsze, że utrata orientacji może skutkować kolizjami, jak chociażby zderzeniem z drzewem czy wjazdem do rowu. Wyrysowane na drodze linie powiedzą nam zresztą wiele o przebiegu trasy np. przechodzenie linii przerywanej w ciągłą może oznaczać zbliżanie się do przejścia dla pieszych, skrzyżowania, ostrego zakrętu lub wzniesienia. Dobrym pomysłem będzie więc jazda przy prawej krawędzi drogi zachowując oczywiście szczególną ostrożność.

Wyprzedzanie? Lepiej odpuść.

Nie bez powodu o wyprzedaniu mówi się, że jest najniebezpieczniejszym manewrem, jaki wykonuje kierowca w ruchu drogowym. Nie dziwi więc, że należy unikać wyprzedzanie we mgle. Jeżeli jednak sytuacja na drodze zmusza nas by kogoś wyprzedzić lub ominąć to poza terenem zabudowanym obowiązkowo musimy ten manewr zasygnalizować krótkim sygnałem dźwiękowym.

A co, jeśli to my i nasz pojazd musimy zostać wyprzedzeni lub ominięci? W przypadku awarii samochodu, jeśli tylko to możliwe, należy zatrzymać pojazd poza pasem ruchu. Bezwzględnie należy włączyć światła pozycyjne oraz awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy.

Ten artykuł został napisany w kategorii Poradnik. Bezpośredni link do permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *