Laserowe lampy samochodowe

Reflektory laserowe

Reflektory laserowe pojawiły się na rynku samochodowym niedawno, a jako pierwsze wprowadziły je Audi oraz BMW. W jaki sposób działają i czym różnią się od innych źródeł oświetlenia pojazdu?

Czym jest reflektor laserowy?

Chociaż nazwa kojarzy się z filmami science-fiction, reflektory laserowe to nic innego, jak grupa 3-4 wysokowydajnych diod LED w niewielkiej obudowie. Emitowane przez nie światło przechodzi przez specjalny konwerter fosforowy o właściwościach fluorescencyjnych. Jest to element niewielki – liczy sobie niecałe pół centymetra średnicy. W trakcie przechodzenia przez niego, wiązka światła jest rozszczepiana i zmienia się w światło, które następnie trafia w odbłyśnik. Dzięki temu emitowane światło jest mocne i ma potężny zasięg – przy najlepszych reflektorach laserowych jest to ponad 600 metrów! Dlatego najczęściej technologię tę stosuje się do świateł drogowych, podczas gdy przy mijaniu wykorzystywane są inne rozwiązania, np. zwyczajne diody LED.

1 495.00 z VAT
1 495.00 z VAT
1 541.00 z VAT
1 104.00 z VAT
1 357.00 z VAT
1 380.00 z VAT
1 380.00 z VAT
1 610.00 z VAT
1 357.00 z VAT
1 495.00 z VAT
1 610.00 z VAT

Zalety reflektorów laserowych

Na tej liście znajdują się wymienione przed chwilą cechy, czyli stabilne, mocne światło o dalekim zasięgu. Ponadto można dodać do nich także niewielkie gabaryty oraz znacznie mniejsze nagrzewanie się reflektora, niż w przypadku halogenów czy ksenonów, co przekłada się na ich długą żywotność – jest ona szacowana na kilka tysięcy godzin.

Wady reflektorów laserowych

Obecnie główną wadą reflektorów laserowych jest ich bardzo wysoki koszt – co jest jednak zjawiskiem powszechnym przy wprowadzaniu każdego nowego rozwiązania. Ponieważ jest ono stosunkowo nowe, trudno znaleźć dla nich obecnie zamienniki, więc w przypadku stłuczki czy uszkodzenia konieczny jest zakup nowego reflektora..