Laserowe lampy samochodowe

Reflektory laserowe

Reflektory laserowe pojawiły się na rynku samochodowym niedawno, a jako pierwsze wprowadziły je Audi oraz BMW. W jaki sposób działają i czym różnią się od innych źródeł oświetlenia pojazdu?

Czym jest reflektor laserowy?

Chociaż nazwa kojarzy się z filmami science-fiction, reflektory laserowe to nic innego, jak grupa 3-4 wysokowydajnych diod LED w niewielkiej obudowie. Emitowane przez nie światło przechodzi przez specjalny konwerter fosforowy o właściwościach fluorescencyjnych. Jest to element niewielki – liczy sobie niecałe pół centymetra średnicy. W trakcie przechodzenia przez niego, wiązka światła jest rozszczepiana i zmienia się w światło, które następnie trafia w odbłyśnik. Dzięki temu emitowane światło jest mocne i ma potężny zasięg – przy najlepszych reflektorach laserowych jest to ponad 600 metrów! Dlatego najczęściej technologię tę stosuje się do świateł drogowych, podczas gdy przy mijaniu wykorzystywane są inne rozwiązania, np. zwyczajne diody LED.

3,600.00  z VAT
2,800.00  z VAT
6,990.00  z VAT
4,500.00  z VAT
4,900.00  z VAT
6,300.00  z VAT
4,500.00  z VAT
7,900.00  z VAT
4,900.00  z VAT
3,900.00  z VAT

Zalety reflektorów laserowych

Na tej liście znajdują się wymienione przed chwilą cechy, czyli stabilne, mocne światło o dalekim zasięgu. Ponadto można dodać do nich także niewielkie gabaryty oraz znacznie mniejsze nagrzewanie się reflektora, niż w przypadku halogenów czy ksenonów, co przekłada się na ich długą żywotność – jest ona szacowana na kilka tysięcy godzin.

Wady reflektorów laserowych

Obecnie główną wadą reflektorów laserowych jest ich bardzo wysoki koszt – co jest jednak zjawiskiem powszechnym przy wprowadzaniu każdego nowego rozwiązania. Ponieważ jest ono stosunkowo nowe, trudno znaleźć dla nich obecnie zamienniki, więc w przypadku stłuczki czy uszkodzenia konieczny jest zakup nowego reflektora..