Reflektory ksenonowe

Reflektory ksenonowe są często spotykanym rodzajem oświetlenia samochodów osobowych, ciężarowych oraz sportowych. Czym się charakteryzują i jakie są ich zalety?

Jak działają reflektory ksenonowe?

Główną częścią reflektora jest żarówka ksenonowa. Wypełnia ją gaz – ksenon – wytwarzający łuk elektryczny o napięciu sięgającym nawet 30 tys. woltów. W związku z tym w reflektorach tego typu stosowane są specjalistyczne przetwornice napięcia. Emitowane przez ksenony światło ma barwę naturalną – jest białe z lekko niebieskim odcieniem. Pozwala solidnie oświetlić drogę, a jednocześnie mniej męczy wzrok kierowcy.

Zalety ksenonów

Oprócz wspomnianego światła główną zaletą reflektorów z żarówkami ksenonowymi jest ich żywotność – jedna żarówka pracuje nawet do 3 tysięcy godzin, czyli dziesięciokrotnie dłużej od tradycyjnej, wolframowej. Ponadto ksenony wymagają 20-30% mocy mniej od halogenów, co przekłada się na redukcję zużycia paliwa oraz wpływa bardzo pozytywnie na żywotność akumulatora.

Wady reflektorów ksenonowych

Nie ma róży bez kolców, nie ma reflektorów bez wad. Przy ksenonach wymagany jest system samopoziomujący światło – bez tego jego wiązka może oślepiać innych kierowców, przyczyniając się do wypadków. Choć żarówki ksenonowe cechuje duża bezawaryjność, w przypadku awarii może pojawić się konieczność wymiany przetwornicy, co może sporo kosztować. Ostatnią rzeczą, którą trzeba wymienić przy tym wyliczeniu, jest koszt żarówek ksenonowych – są one kilka razy droższe od halogenowych. Jednak warto mieć na uwadze, że płaci się za żarówkę na kilka tysięcy godzin efektywnego użytkowania. Jeśli szukasz reflektora ksenonowego, w Autolamps znajdziesz używane ksenony w bardzo dobrym stanie, których koszt będzie znacznie mniejszy niż w przypadku zakupu nowych – warto skorzystać z tego rozwiązania!