Halogenowe lampy samochodowe

Reflektory halogenowe

Reflektory halogenowe to niejako „klasyczne reflektory samochodowe”. Są na rynku praktycznie od lat 60-tych XX wieku i choć doczekały się konkurencji w postaci ksenonów, LEDów oraz laserów, nadal są niezwykle popularnym sposobem na zapewnienie oświetlenia pojazdu.

Jak działają reflektory halogenowe?

Reflektor halogenowy ma prostą konstrukcję, na którą składa się żarnik oraz kwarcowa bańka, którą wypełniają gazy (brom, fluor i jod). Po uruchomieniu reflektora, przez żarnik przepływa prąd, wytwarzający światło o sile 1500 lm. Siła światła zależy od temperatury pracy żarnika – na rynku dostępne są „wzmocnione” halogeny o większej sile. We wszystkich zachodzi podczas użytkowania cykle regeneracyjny, dzięki któremu żarówki halogenowe cechuje żywotność od 2-4 razy większa w porównaniu z klasycznymi.

184.00 z VAT
181.70 z VAT
184.00 z VAT
184.00 z VAT
138.00 z VAT

Jakie są zalety halogenów?

Reflektory halogenowe wytwarzają stałą barwę światła podczas całego okresu pracy. Ponieważ mają niewielkie gabaryty, mogą być stosowane w małych oprawach. Ich żywotność szacowana jest na ok. 3 tysiące godzin efektywnego świecenia. Kolejna zaleta to prosty montaż – aczkolwiek trzeba uważać, aby nie pozostawić na nich zabrudzeń z rąk, co może zmniejszyć ich efektywność świetlną. Warto również do zalet dodać dużą dostępność zamienników oraz stosunkowo niewielki koszt tego typu reflektorów.

Wady reflektorów halogenowych

Halogeny potrzebują do samego rozruchu mniej energii, niż np. ksenony, jednak podczas pracy wymagają jej więcej. Emitują światło o odcieniu żółto-pomarańczowym.