Wymiana żarówki w przednim reflektorze – zrób to sam!

Wymiana żarówki w przednim reflektorze

Choć jeszcze do niedawna wymiana żarówki w reflektorze była czynnością wręcz banalną, to obecnie mamy w nowych samochodach do czynienia z oświetleniem o bardzo złożonej konstrukcji, pojawiły się także nowe źródła światła. Dlatego nie jest to już takie proste, jak niegdyś. Jeśli chcesz wymienić żarówkę halogenową w reflektorze, doradzimy, w jaki sposób możesz to zrobić.

O czym musisz pamiętać podczas wymiany żarówki halogenowej?

Zanim przejdziemy do opisania wszystkich czynności wymaganych do wykonania wymiany żarówki, najpierw dwie rzeczy, o których koniecznie trzeba pamiętać. Pierwsza to siła, z jaką będzie się wyciągać oraz wkładać żarówkę. Trzeba robić to z wyczuciem, gdyż zbyt silne pociągnięcie może spowodować odkształcenie metalowej zawleczki w światłach mijania oraz zdeformować inne wrażliwe elementy konstrukcyjne. W takiej sytuacji zamiast wymienić żarówkę, po prostu zepsujesz reflektor! Każde odkształcenie sprawi, że żarówka nie będzie prawidłowo trzymana i może nie dochodzić do niej zasilanie, a jeśli będzie, może zmieniać swoje położenie na skutek drgań podczas jazdy.

Rzecz druga związana jest z samą żarówką. Należy za wszelką cenę unikać dotknięcia jej szklanego kosza palcami. Jeśli tak się stanie, pozostanie na nich odcisk i ewentualny brud, które wpłyną na matowienie szkła. W takiej sytuacji czas eksploatacji żarówki ulegnie znacznemu skróceniu.

Jak wymienić żarówkę halogenową?

Generalnie wymiana żarówki nie jest aż tak skomplikowana, jak wygląda to na pierwszy rzut oka. Samochody, które zostały zaprojektowane przed rokiem 2000, mają zazwyczaj proste w konstrukcji reflektory. Wiele późniejszych również nie ma aż tak bardzo złożonych, aby trzeba było odwiedzać mechanika i tam dokonywać wymiany – choć nie jest to regułą.

Pierwszym krokiem będzie podniesienie maski samochodu i odnalezienie tylnej części reflektora, w którym chcesz wymienić oświetlenie. Zazwyczaj dostęp do niego blokuje osłona antypyłowa. Jej demontaż to druga czynność. Gdy już ją wykonasz, wówczas odpinasz złącze elektryczne żarówki, która idzie na wymianę.

Jeśli dokonujesz wymiany żarówki w światłach mijania, musisz odbezpieczyć zatrzask, którym jest przytrzymywana, a następnie założyć nową. W przypadku kierunkowskazów oraz świateł pozycyjnych żarówka utrzymywana jest przez wtyczkę obrotową. Należy wykręcić starą żarówkę, a potem wkręcić nową.

Po zamontowaniu nowe j żarówki podepnij złącza elektryczne, załóż osłonę antypyłowa i sprawdź reflektor w praktyce.

Ten artykuł został napisany w kategorii Poradnik. Bezpośredni link do permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *