Jak poradzić sobie z zaparowanymi reflektorami?

Jak poradzić sobie z zaparowanymi reflektorami

Z pewnością każdy kierowca spotkał się z sytuacją, w której reflektory w jego samochodzie były zaparowane. Takie zjawisko znacznie obniża efektywność świateł i wpływa negatywnie na komfort jazdy. Dlaczego do niego dochodzi i czy można poradzić sobie samemu z tym problemem? Wyjaśniamy i doradzamy – przeczytaj i dowiedz się tego już dzisiaj!

Parowanie reflektorów – jak powstaje?

Pomimo postępu technologii, nie udało się jak dotąd wyprodukować reflektora, który byłby całkowicie szczelny. Dotyczy to również samochodów z reflektorami zespolonymi. Przez te nieszczelności do wnętrza reflektora przenikają wilgoć oraz powietrze, a gdy reflektory rozgrzewają się w trakcie swej pracy, powietrze zostaje ogrzane, zaś wilgoć w sposób naturalny zaczyna parować i osiadać po wewnętrznej stronie ścianek obudowy. I stąd właśnie bierze się efekt zaparowanych reflektorów. A ponieważ w Polsce mamy klimat raczej wilgotny, zjawisko to może trapić kierowcę przez cały rok.

Czy trzeba się niepokoić zaparowanymi reflektorami? Nie – poza sytuacją, gdy do zjawiska dochodzi bardzo często, a wilgoć zajmuje większe powierzchnie ścianek oraz skrapla się w trakcie użytkowania reflektora. Taka sytuacja jest niebezpieczna z dwóch powodów. Po pierwsze – ma bardzo zły wpływ na efektywność świateł, a co za tym idzie na bezpieczeństwo jazdy. Po drugie – wilgoć i para doprowadzają do szybszego zużycia świateł.

Jak poradzić sobie z zaparowanymi reflektorami_2

Co można robić, aby uniknąć parowania reflektorów?

Aby zabezpieczyć się przed tym niepożądanym zjawiskiem, można zamontować w reflektorach odpowietrzniki, mające za zadanie odprowadzać rozgrzane powietrze poza reflektor i zapobiegając w ten sposób powstawaniu pary wodnej. Jeśli masz nowoczesne reflektory, powinny być one w nich zamontowane, w przeciwnym przypadku warto pomyśleć o wymianie reflektorów na nowsze modele, wyposażone w odpowietrzniki.

Może się jednak zdarzyć, że masz nowe reflektory, a pomimo tego często są zaparowane. Co w takiej sytuacji? Prawdopodobnie przyczyną jest ich wadliwa konstrukcja reflektorów. Wówczas – podobnie jak przy starych – należy wymienić jej na nowe. Tutaj polecamy zapoznanie się z naszą ofertą, w której znajdziesz całkowicie sprawne, używane reflektory do Twojego samochodu!

Czy można samodzielnie naprawić reflektory?

Zanim wymienisz reflektor na nowy, możesz samodzielnie spróbować mu pomóc – bez konieczności udania się do serwisu.

Jeżeli w Twoim samochodzie masz nowszy reflektor z odpowietrznikami, mogą być one niedrożne. W takiej sytuacji po prostu przeczyść je delikatnie i zobacz, czy to pomogło. Jeśli nie ma zmiany na lepsze (lub po prostu nie masz możliwości ich przeczyszczenia) – niestety, wizyta w serwisie będzie nieodzowna.

Gdy używasz starszego reflektora, może być on rozszczelniony. W celu naprawy należy go całkowicie rozkleić (do czego można wykorzystać opalarkę), a następnie wnętrze przemyć detergentami oraz opłukać wodą demineralizowaną. Po wysuszeniu nałóż warstwę kleju na rozklejone elementy i zamontuj reflektor z powrotem na miejsce. Jeśli to nie pomoże, musisz pomyśleć o nowym reflektorze.

Ten artykuł został napisany w kategorii Poradnik. Bezpośredni link do permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *