Urban – Elektryczny SUV Toyoty: stylowy konkurent Volvo EX30, premiera w 2024

Miejski elektryczny SUV Toyoty - stylowy konkurent Volvo EX30, premiera w 2024_02

Najnowsza prezentacja koncepcyjnego miejskiego SUV-a Toyoty w Brukseli przygotowała grunt pod ekscytujący rozwój w dziedzinie pojazdów elektrycznych. Pozycjonowany jako solidny konkurent Volvo EX30 i innych modeli elektrycznych, takich jak Jeep Avenger i nadchodzący Mini Aceman, ten SUV oznacza skok Toyoty w segment w pełni elektrycznych pojazdów, stanowiąc alternatywę dla popularnego Yarisa Crossa.

Odsłonięcie koncepcji miejskiego Urban SUV-a

Koncepcja Urban SUV, prezentowana jako zwykła „koncepcja”, stanowi zapowiedź nadchodzącego elektrycznego SUV-a Toyoty, który ma pojawić się na rynkach europejskich w 2024 roku. Choć sklasyfikowana jako model inny niż Yaris Cross, wersja produkcyjna ściśle odzwierciedla tę koncepcję, obiecując uderzające podobieństwo między nimi.

Rozbudowa arsenału elektrycznego

W ramach zaangażowania Toyoty w elektryfikację Urban SUV jest jednym z sześciu pojazdów elektrycznych, które mają zostać wprowadzone na rynek europejski w ciągu najbliższych dwóch lat. Oczekuje się, że ten SUV, oparty na wariancie platformy e-TNGA, podobnym do bZ4X, będzie miał podobną nomenklaturę w momencie premiery.

Technikalia

Chociaż Toyota była powściągliwa w kwestii większości szczegółów technicznych, ujawniła wymiary zewnętrzne. E-SUV ma 4300 mm (169,3 cala) długości – przewyższa Yarisa Crossa o 120 mm (4,7 cala) – przy szerokości 55 mm (2,2 cala) i wysokości o 40 mm (1,6 cala) większej. Można go skonfigurować z napędem na przednie lub na wszystkie koła i oferuje dwa rozmiary akumulatorów, większy z nich może poszczycić się zasięgiem około 250 mil (402 km).

Projekcje cenowe Urban SUVa

Uznając wpływ kosztów akumulatorów, Andrea Carlucci, szef rozwoju produktów Toyoty, zasugerował prawdopodobny wzrost ceny w porównaniu z Yarisem Cross. Oczekiwania oscylują wokół początkowego przedziału cenowego zaczynającego się od 30 000 funtów (35 tys. euro / 38 tys. dolarów).

Miejski elektryczny SUV Toyoty - stylowy konkurent Volvo EX30, premiera w 2024_11-crossover

Więcej niż miejski SUV

Prezentacja Toyoty w Brukseli nie zakończyła się na koncepcji Urban SUV. Podczas wydarzenia zwrócono także uwagę na inne koncepcje elektryczne, w tym na koncepcyjny sportowy crossover, zaprezentowany po raz pierwszy w Szanghaju na początku roku. Ten elegancki, czterodrzwiowy crossover coupe typu liftback ma zadebiutować w Europie w 2025 roku, poszerzając ofertę Toyoty z napędem elektrycznym.
 
Wejście Toyoty w dziedzinę elektrycznych SUV-ów za pomocą miejskiego SUV-a zapowiada ekscytującą ewolucję w ofercie, przygotowując grunt pod fascynującą rywalizację na rozwijającym się rynku pojazdów elektrycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *