Koncepcja Renault R5 – reinterpretacja kultowego modelu

Koncepcja Renault R5 - reinterpretacja kultowego modelu_04

Renault: Kultowy samochód z lat 70-tych z mrugającymi reflektorami, czy pamiętasz ten legendarny pojazd? Oczywiście to R5! Jego figlarny wygląd jest częścią naszego dziedzictwa, a prototyp Renault 5 zaprezentowany w styczniu 2021 nie może zaprzeczyć swojemu przodkowi. Nicolas Jardin, projektant nadwozia prototypu, opowiada, jak w nowoczesny sposób zinterpretował słynny wygląd oryginalnego Renault 5.

Koncepcja Renault R5 - reinterpretacja kultowego modelu

Ach ten R5! Wszyscy znają jego psotny i buntowniczy wygląd, który szybko stał się tak samo kultowy jak sam samochód. Już w 1972 roku, w roku swojej premiery, Renault uosabiał ten wygląd w Les aventures de Supercar, słynnej kreskówce reklamowej. Można go było również zobaczyć na drogach podczas prowadzonej wówczas akcji „Weź koło”. Renault 5, ozdobione pięknymi oczami w reflektorach, miało wtedy spotkać Francuzów. To właśnie ten emblematyczny i świadomy wygląd, który Nicolas Jardin chciał odtworzyć na prototypie Renault 5. Prowadząc go w przyszłość.

Od kultu do reinterpretacji Ranault R5

Prototyp Renault 5, który został zaprezentowany 14 stycznia 2021 i zapowiada przyszły elektryczny model, który będzie spadkobiercą R5, był już przedmiotem wielu interpretacji. Trzeba powiedzieć, że jego projektanci znakomicie zinterpretowali oryginalny styl wersji z 1972 roku. Prototyp, nie będąc retro, pokazuje natychmiast rozpoznawalne geny swojego kultowego przodka. Z serca Technocentre, miejsca, w którym opracowywane są koncepcje i modele Groupe Renault, Nicolas Jardin ujawnia genezę projektu:

Praca nad prototypem nie była tematem wolnym. Było to dzieło reinterpretacji R5 i jego projekcji w przyszłość, aby uczynić z niego nowoczesny obiekt.

Koncepcja Renault R5 - reinterpretacja kultowego modelu_03
Aby przeprojektować reflektory Renault i światła do jazdy dziennej, „wszystko zaczęło się od linii, kątów i promieni elementów przedniej części oryginalnego R5. Następnie, podczas szkiców, reflektory stały się zupełnie inne pod względem proporcji, a także ich projekt.”
 
Ich ostateczna wersja, bardzo dopracowana, bardzo rzeźbiona, wywołuje roześmiane, lekko pomarszczone oczy. Jeśli chodzi o światła do jazdy dziennej, prostokątne u dołu, przypominające dodatkowe światła przeciwmgielne z tamtych czasów, pasują do zderzaka w kolorze nadwozia, tak jak pierwotnie. „Ich kryształowa i trójwymiarowa obróbka, ich bardzo precyzyjne cięcie przywodzi na myśl cięcie laserowe i przywołuje świat aerodynamiki i aeronautyki”.
Koncepcja Renault R5 - reinterpretacja kultowego modelu_02

Technologia połączona z ekspresją podstawą nowoczesnych reflektorów samochodowych

Wreszcie, ultranowoczesne procesy przejęły na nowo kultowy wygląd R5. W szczególności technologia matrycy LED, która umożliwia integrację ruchu poprzez programowanie animacji, aby ożywić reflektory. Ilustruje to sekwencja powitalna. Nowe logo samochodu zapala się i uruchamia animację, która rozciąga się na przedni grill. Wtedy reflektory ożywają, jakby samochód mrugał. Nie można przegapić tego mrugnięcia!
 
Dzięki technologii matrycowej i animacjom w sekwencji powitalnej udało nam się odtworzyć wyrazistość i figlarność oryginalnego wyglądu samochodu.
 

Reflektory Renault R5 Prototype

Tak więc, zarówno pod względem konstrukcji, jak i technologii, reflektory Renault 5 Prototype na papierze niewiele mają wspólnego z reflektorami R5 z tamtych czasów. A jednak rozpoznajemy jego wygląd. 
 
Aby być godnym spadkobiercą R5, samochód musiał stać się wyrazisty i żywy. Udało nam się to osiągnąć dzięki temu prototypowi, prawdziwemu obiektowi nowoczesnego designu, ucieleśniającemu „radość życia” Renault.
Nicolas Jardin

Zobacz także:

Koncepcyjny Hyundai N Vision 74 zaprezentowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *