Goodyear stworzył oponę z oleju sojowego, sosny i ryżu

Goodyear stworzył oponę z oleju sojowego sosny i ryżu

Goodyear zaprezentował innowacyjną koncepcję opony wykonanej w 90 procentach z materiałów zrównoważonych i planuje rozpocząć w tym roku sprzedaż opony wykonanej w „do 70 procentach” z materiałów zrównoważonych.

Ta nowa opona demonstracyjna zawiera około 17 składników w 12 różnych komponentach opony i ma niższy opór toczenia niż tradycyjna opona, przyczyniając się do oszczędności paliwa i zmniejszenia śladu węglowego.

W oponie znajdują się cztery różne rodzaje sadzy. Materiał ten jest tradycyjnie wytwarzany przez spalanie różnych produktów ropopochodnych, ale sadza stosowana w zrównoważonych oponach jest wytwarzana z metanu, dwutlenku węgla, oleju roślinnego i surowców w postaci oleju pochodzącego z pirolizy opon wycofanych z eksploatacji.

W innych miejscach opona wykorzystuje olej sojowy, aby mieszanka gumowa pozostała elastyczna w zmieniających się temperaturach. Goodyearowi udało się również wyprodukować krzemionkę z odpadów z łusek ryżowych, produktu ubocznego przetwarzania ryżu, który jest często wyrzucany. Żywice na bazie ropy naftowej zostały również zastąpione bioodnawialnymi żywicami sosnowymi.

Ważnym elementem budowy każdej opony radialnej jest drut czołowy oraz stalowe kordy. W koncepcji opony wykonanej w 90% z materiałów zrównoważonych zastosowano drutówkę i stalowy kord ze stali o dużej zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w procesie elektrycznego pieca łukowego.

Goodyear stworzył oponę z oleju sojowego sosny i ryżu-2

Goodyear przyznaje, że wprowadzenie na rynek opony wykonanej w 90% ze zrównoważonych materiałów będzie wymagało dalszej współpracy z bazą dostawców. Pomimo dużo pracy przed sobą, Goodyear nie planuje poprzestać na 90 procentach i chce wyprodukować oponę w 100 procentach wykonaną ze zrównoważonych materiałów.

„Kontynuujemy postępy w realizacji naszego celu, jakim jest wprowadzenie do 2030 roku pierwszej w branży opony wykonanej w 100% ze zrównoważonych materiałów” — powiedział Chris Helsel, starszy wiceprezes ds. operacji globalnych i dyrektor ds. technologii w firmie Goodyear. „Miniony rok był przełomowy w realizacji tego celu. Zbadaliśmy nowe technologie, zidentyfikowaliśmy możliwości dalszej współpracy i wykorzystaliśmy wytrwałość naszego zespołu, aby nie tylko zademonstrować nasze możliwości wyprodukowania opony w 90% wykonanej ze zrównoważonych materiałów, ale także wyprodukowania w tym roku opony zawierającej do 70% zrównoważonych materiałów. Nasz zespół nadal prezentuje swoją innowacyjność i zaangażowanie w budowanie lepszej przyszłości”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *