Zobacz BMW Vision Dee – koncepcyjny samochód który zmienia kolory

Zobacz BMW Vision Dee - koncepcyjny samochód który zmienia kolory_01

Koncept BMW i Vision Dee sprawił, że wszyscy zaczęli zastanawiać się, jak będzie wyglądać następna seria 3, która pojawi się w 2025 roku. Ale nie tylko konstrukcja nadwozia Dee wywołuje poruszenie. Posiada również zmieniające kolor panele nadwozia, a BMW właśnie wypuściło kilka filmów pokazujących tę funkcję oraz kilka innych w akcji.

Jeśli pomysł zmieniającego kolor BMW brzmi znajomo, prawdopodobnie myślisz o koncepcji iX Flow z zeszłorocznych targów CES, ale to może tylko zmienić wygląd paneli nadwozia między białym, czarnym i szarym. Na potrzeby tegorocznego pokazu technologia została ulepszona do pełnego koloru, a rezultat jest oszałamiający.

Folie winylowe stają się cyfrowe.

Sztuczne panele nadwozia Dee pozwalają kierowcom wybierać spośród 32 różnych kolorów, co samo w sobie byłoby zabawne. Ale fajne jest to, że każdy z segmentów e-papieru 240 E Ink w korpusie może być kontrolowany indywidualnie. Dee to coś więcej niż cyfrowa wersja Harlequin Polo Volkswagena z lat 90., jest w stanie urządzić czterokołowy pokaz świetlny. Technologia zmiany koloru obejmuje nawet grill i koła.

Technologia E Ink pochodzi od amerykańskiej firmy o tej samej nazwie i polega na powleczeniu folii na powierzchni paneli samochodu, której pigmenty w mikrokapsułkach zmieniają się pod wpływem prądu. Mówi się, że film zużywa bardzo mało energii, co jest ważnym czynnikiem w erze elektryczności, chociaż The Verge donosi, że potrzebne są dalsze prace, aby wzmocnić panele, zanim będą gotowe do zaoferowania w samochodzie produkcyjnym. Obecne panele mogą ulec uszkodzeniu w wyniku codziennych zdarzeń drogowych, takich jak robaki i myjnie samochodowe, ale za kilka lat powinniśmy zobaczyć coś podobnego na ulicy.

Dee oznacza cyfrowe doznania emocjonalne, ale ta najnowsza koncepcja i Vision nie tylko pobudza emocje, zmieniając kolor ze złośliwie i nastrojowo na duszę imprezy. Może również komunikować się za pomocą phygital (okropna nazwa; skrót fizyczny i cyfrowy) ikon w kratce i oknach.

Reflektory w BMW Dee

Reflektory mogą zmieniać kształt i rozmiar, przybierając wygląd oczu, aby zapewnić powitalne powitanie, a szyba boczna może również wyświetlać komunikaty, a nawet przedstawiać pełnowymiarowego awatara kierowcy zbliżającego się do drzwi.
 
Nie tylko wygląd zewnętrzny Dee daje nam wskazówkę, jak będą wyglądać przyszłe BMW. Wnętrze nawiązuje również do nowej generacji systemów informacyjno-rozrywkowych iDrive, w których konwencjonalny ekran montowany na desce rozdzielczej został zastąpiony dużym, sterowanym głosem wyświetlaczem head-up, którego zawartość można rozszerzać lub zmniejszać, przesuwając palcem po tekstylnej powierzchni deska rozdzielcza.

Prezentacja BMW Dee Concept

Zobacz BMW Vision Dee - koncepcyjny samochód który zmienia kolory_02

Podczas targów Consumer Electronics Show (CES) 2023 w Las Vegas BMW Group dzieli się swoją wizją przyszłych doświadczeń cyfrowych, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdu. BMW i Vision Dee to futurystyczny sedan średniej wielkości z nowym, oszczędnym językiem stylistycznym. Nazwa „Dee” oznacza Digital Emotional Experience – i właśnie taki jest jej cel: stworzenie jeszcze silniejszej więzi między ludźmi a ich samochodami w przyszłości. Przyszłe funkcje cyfrowe znacznie wykraczają poza poziom znanych nam dzisiaj systemów sterowania głosowego i wspomagania kierowcy. Wyświetlacz BMW Head-Up-Display rozciąga się na całą szerokość przedniej szyby, dając wgląd w następną generację pojazdów. Od 2025 roku ta innowacja będzie dostępna w modelach NEUE KLASE. BMW Group udoskonaliła również wykorzystanie technologii zmiany koloru. Po zaprezentowaniu na ostatnich targach CES BMW iX Flow z technologią E Ink, która może zmieniać kolor z czarnego na biały, BMW i Vision Dee może teraz wybrać nawet 32 kolory nadwozia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *