Ford opatentował system zewnętrznych poduszek powietrznych

Ford opatentował system zewnętrznych poduszek powietrznych-00

Ford złożył wniosek patentowy na zewnętrzną poduszkę powietrzną, która uruchamiałaby się zza kratki pojazdu podczas kolizji.

Złożony w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (USPTO) w dniu 1 marca 2021 r. i opublikowany 1 września, zgłoszenie opisuje system poduszek powietrznych podobny do tych, które są już obowiązkowe w USA dla wnętrz pojazdów jako dodatkowy system ograniczający (SRS ) w celu ochrony mieszkańców.

Podobnie jak konwencjonalne poduszki powietrzne, zewnętrzna poduszka powietrzna wykorzystywałaby pirotechnikę do rozwijania i nadmuchiwania oraz byłaby uruchamiana przez czujniki wykrywające kolizję. Jednak w tym przypadku poduszka powietrzna byłaby zamontowana w przedniej części pojazdu, rozwijając się zza kraty i zakrywając przednią krawędź maski.

We wniosku Ford powiedział, że system ten może być używany w większości rodzajów prywatnych pojazdów osobowych – w tym w samochodach, SUV-ach, crossoverach, pickupach i minivanach – a także w taksówkach i autobusach. Według Forda może być również stosowany w pojazdach autonomicznych.

Ford nie jest jedyną firmą, która eksperymentuje z zewnętrznymi poduszkami powietrznymi. W 2019 roku niemiecki dostawca samochodów ZF zaprezentował prototypowy system zewnętrznych poduszek powietrznych do zderzeń bocznych. Zaprojektowana, aby zapewnić dodatkową strefę zgniotu, która pomaga pochłaniać energię uderzeń, zewnętrzna poduszka powietrzna może zmniejszyć ciężkość obrażeń o 40%, powiedział wówczas ZF.

Chociaż ZF wydawał się dość pewny swojej technologii, twierdząc, że oprogramowanie i czujniki mogą uruchomić zewnętrzną poduszkę powietrzną w zaledwie 100 milisekund i napełnić ją całkowicie przed kontaktem z jakimikolwiek przedmiotami lub innymi pojazdami, firma nie wprowadziła jeszcze go do produkcji. Być może Ford będzie miał więcej szczęścia ze swoją wysuniętą do przodu wersją tej technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików cookie, aby zapewnić lepsze wrażenia podczas przeglądania.