Dlaczego warto postawić na reflektory LED?

Reflektory LED

Technologia LED szturmem wdarła się do mieszkań, firm, instytucji publicznych, placówek edukacyjnych i było tylko kwestią czasu, kiedy pojawi się również w samochodach. Dzisiaj w wielu nowych modelach jest standardem, a jeśli masz klasyczne reflektory, może warto wymienić je na LEDowe? Oto powody, dla których warto to zrobić!

Co może dać Ci lampa samochodowa LED?

Stworzona w latach sześćdziesiątych dioda LED pojawiła się w reflektorach samochodowych dopiero w roku 2005, a jako pierwszy używał ich Lexus LS 600H. Reflektory LED musiały jednak poczekać parę lat, aby stać się rywalami dla halogenów oraz ksenonów – konieczne było opracowanie technologii umożliwiającej zmianę natężenia światła, aby reflektor LED mógł w dowolnej chwili działać jak światła mijania lub drogowe. W 2012 roku pojawiły się światła LED nazwane „aktywnymi” i to właśnie takich używa się obecnie w samochodach.

Lampa samochodowa LED

Jak to działa? Ogólny schemat jest bardzo prosty – czujniki reflektora przekazują do sterowników informacje o natężeniu światła na zewnątrz, a te na tej podstawie dopasowują intensywność emitowanego przez siebie strumienia. Pozwala to na jego optymalne dopasowanie do panujących warunków, zwiększa także komfort jazdy – kierowca jadący z naprzeciwka nie zostanie oślepiony. Najbardziej zaawansowane samochody mają stałą łączność z GPS, co pozwala na przewidzenie wymagających fragmentów drogi i doświetlenie ich z większą mocą (np. ostre zakręty na drodze wśród drzew).

Rozwiązanie te znacznie wpływają na poprawę bezpieczeństwa, jednak na tym nie koniec zalet dawanych przez tehcnologię LED. Reflektory tego typu są zazwyczaj mniejsze od pozostałych, ponadto mają bardziej zwartą obudowę, dzięki czemu ich stopień bezawaryjności jest bardzo wysoki. Same podzespoły wykonania wykazują naturalną odporność na wilgoć oraz niską temperaturę, a co warto podkreślić – nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Ponadto podobnie jak żarówki, także reflektory LED są energooszczędne, co wpływa pozytywnie na żywotność akumulatora.

Czy reflektory LED mają wady?

Jedyne, co można uznać za wadę reflektorów LED, to ich cena – są one zazwyczaj droższe od halogenowych i ksenonowych. Jednak warto pamiętać, że szacowany czas żywotności reflektora LED to ok. 100 tysięcy godzin, podczas gdy halogenu to ok. 1-1,5 tys. godzin, a więc ich zakup jest solidną inwestycją w oświetlenie pojazdu.

Reflektory LED

Nie w każdym aucie można zamontować reflektor LED – podobnie jak w przypadku ksenonów wymagana jest homologacja. Jeśli taki reflektor znajdzie się w samochodzie bez homologacji, wówczas jego właściciel lub użytkownik naraża się na mandat wynoszący kilkaset złotych. Jest to najczęściej problem posiadaczy starszych samochodów – nowe zazwyczaj albo już mają zamontowane reflektory LED, albo posiadają odpowiednią homologację.

Ten artykuł został napisany w kategorii Blog. Bezpośredni link do permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *