Prawidłowe ciśnienie w oponach, jakie powinno być

Prawidłowe ciśnienie w oponach, jakie powinno być
Bez powietrza opona nie pracuje.

Odpowiednie ciśnienie pozwala w 100% wykorzystać właściwości opony i jej żywotność. Zbyt niskie ciśnienie w oponie powoduje zwiększenie zużycia paliwa, większe zużycie samej opony, a w ekstremalnych wypadkach może doprowadzić do jej wybuchu spowodowanego podwyższoną temperaturę wewnątrz opony.
 

Zbyt wysokie ciśnienie w oponie nie jest tak ryzykowne jak za niskie ale również nie jest pożądane ze względu na zniekształcenia opony, pogorszenie sterowalności samochodu i samego komfortu jazdy.

Jakie powinno być właściwe ciśnienie w oponach?

Właściwym ciśnieniem jest to wskazane przez producenta samochodu, jednak jego wartość może różnić się w zależności od ciężaru załadunku, tego czy koło znajduje się na przodzie czy na tyle pojazdu, rozmiaru samej opony oraz prędkości maksymalnej osiąganej przez samochód.

Inne ciśnienie może być sugerowane osobom chcącym jeździć ekologicznie a inne owcą na przykład jeżeli samochód ma małe obciążenie ciśnienie z przodu i z tyłu pojazdu może wynosić 2,4 bara gdy obciążenie się zwiększa warto podnieść również ciśnienie w oponach do 2,6 bara z przodu i 3,0 barów z tyłu pojazdu. 

Jeżeli jeździmy autem po szybkich drogach lepsze jest wyższe ciśnienie tak jak do jazdy eco, ze względu na niższe opory toczenia. Do jazdy off-roadowej powinno być natomiast najniższe z możliwych. 

Dwie granice ciśnienia w zimnej oponie

Istnieją dwie granice dopuszczalnego ciśnienia w zimnej opony samochodu osobowego minimalne które wynosi 1,8 bara i maksymalne 3,5 bar, a jednak istnieją przypadki kiedy producent jako wartość maksymalną podaje 3,4 bara. Głównym zagrożeniem jest aby siły docisku opony do podłoża były rozłożone równomiernie. Jeśli ciśnienie jest zbyt małe oponach, znacznie szybciej zużywa się na zewnętrznych krawędziach, natomiast jeśli jest przepompowa na większemu zużyciu ulega środek.

Niedopompowana opona

Niedopompowana opona to również dłuższa droga hamowania gorsza sterowalność samochodu i większe opory toczenia. Przy zbyt małym ciśnieniu zagrożenie pojawienia się zjawiska aquaplaningu wzrasta aż o 50%.

Temperatura a ciśnienie w oponach

Im mniejsza temperatura tym niższe ciśnienie. Średnia temperatura w Europie środkowej zimą jest mniejsza o 20 stopni Celsjusza od średniej temperatury latem.

Jeśli jesteśmy w terenie gdzie jest zima i temperatura rzędu minus 20 stopni to ryzyko że za chwilę będzie plus 20 jest wyjątkowo małe. Dlatego warto pamiętać żeby zimą zawsze dopompować opony zimowe o 0,2 bara podczas ekstremalnych mrozów można je dopompować więcej ale nigdy nie więcej niż 3,5 bara.

Ten artykuł został napisany w kategorii Poradnik. Bezpośredni link do permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *