Audi RS Q E-Tron triumfuje w Rajdzie Dakar 2024

Audi RS Q E-Tron triumfuje w Rajdzie Dakar 2024_02

Audi zwycięża w wymagającym Rajdzie Dakar, zdobywając mistrzostwo dzięki specjalnie zaprojektowanemu RS Q E-Tron już po trzeciej próbie.

Sainz Senior i Cruz prowadzą Audi do historycznego zwycięstwa w Dakarze

Dynamiczny hiszpański duet Carlos Sainz senior i Lucas Cruz zaaranżował dziewiczy triumf Audi w Dakarze, kończąc wyścig z imponującą godzinną i 20-minutową przewagą po pokonaniu wymagającej trasy o długości 7898 mil przez Arabię Saudyjską.

Niezwykłe czwarte zwycięstwo Sainza seniora i Cruza w Dakarze

Świętując swój czwarty triumf w Dakarze, Sainz Sr. i Cruz wcześniej zapewnili sobie zwycięstwa w latach 2010, 2018 i 2020. Warto zauważyć, że 61-letni Sainz Sr., ojciec kierowcy Formuły 1 Ferrari, Carlosa Sainza Jr., może pochwalić się dwoma Rajdami Świata Mistrzostwa w swojej błyskotliwej karierze.

Audi RS Q E-Tron triumfuje w Rajdzie Dakar 2024_04
Audi RS Q E-Tron triumfuje w Rajdzie Dakar 2024_05

Dominująca wydajność wśród wyzwań – Dakar Audi

Sainz senior i Cruz wykazali niezachwianą dominację przez cały rajd, prowadząc w grupie przez sześć kolejnych etapów. Jednak trudny teren i przeszkody nawigacyjne Rajdu Dakar stwarzały ogromne wyzwania, a nieprzewidywalne warunki były takim samym zagrożeniem jak zawodnicy.

Stracona szansa na finiszu – Audi

Audi dążyło do spektakularnego podwójnego zakończenia wyścigu, a drugi RS Q E-Tron prowadzony przez Szwedów Mattiasa Ekströma i Emila Bergkvista zapewnił sobie drugą pozycję po sześciu etapach. Niestety problem z tylną osią na siódmym etapie przekreślił ich szanse i wypchnął ich daleko poza czołową dziesiątkę.

Audi RS Q E-Tron triumfuje w Rajdzie Dakar 2024_03

Moc kryjąca się za zwycięstwem: RS Q E-Tron

RS Q E-Tron, przełomowa hybryda typu plug-in, wykorzystuje silnik gazowy jako generator do ładowania pakietu akumulatorów. Akumulator ten z kolei napędza elektryczny układ napędowy z napędem na wszystkie koła, zapewniający imponującą moc szczytową wynoszącą 383 KM. Warto zauważyć, że silnik gazowy zasilany jest paliwem syntetycznym, co według Audi zmniejsza emisję dwutlenku węgla o 60% w porównaniu z paliwami tradycyjnymi.

Ewolucja RS Q E-Tron – Dakar

Audi zadebiutowało modelem RS Q E-Tron w Rajdzie Dakar 2022, zapewniając sobie kilka zwycięstw etapowych i miejsca na podium. Powracając w 2023 r. ze zaktualizowaną wersją, wysiłki napotkały niepowodzenia z powodu awarii. W Dakarze 2024 wprowadzono dalsze udoskonalenia, skupiające się na zmniejszeniu masy, skróceniu czasu konserwacji oraz zwiększeniu bezpieczeństwa, komfortu i niezawodności.

Audi RS Q E-Tron triumfuje w Rajdzie Dakar 2024_01

Odkrywanie trasy Rajdu Dakar

Rajd Dakar, pierwotnie obejmujący Paryż we Francji, Dakar w Senegalu, w 2009 roku został przeniesiony do Ameryki Południowej ze względów bezpieczeństwa. W 2020 r. rajd miał swoją obecną siedzibę w Arabii Saudyjskiej, tworząc trudne tło dla zawodników.
 
Podsumowując, triumf Audi w Rajdzie Dakar 2024 stanowi świadectwo nieustannego dążenia marki do doskonałości, przesuwania granic innowacji i osiągów w dziedzinie sportów motorowych.

Reflektory do Audi

Zapraszamy do świata Autolamps – miejsca, gdzie znajdziesz oryginalne, używane reflektory samochodowe do Audi! Jesteśmy sklepem specjalizującym się w lampach samochodowych, skierowanym do wszystkich entuzjastów, którzy marzą o odświeżeniu wyglądu swojego pojazdu bez konieczności przepłacania. Nasza oferta obejmuje tylko reflektory oznaczone przez nas jako „bardzo dobry stan”, eliminując tym samym produkty pochodzące z wypadków czy nadmiernie eksploatowane. Dlatego, jeśli zastanawiasz się nad wymianą reflektorów w swoim Audi, to Autolamps to miejsce, gdzie jakość spotyka się z atrakcyjną ceną. Odkryj świat klarownego oświetlenia i podkreśl indywidualny styl swojego samochodu już dziś!
1,200.00  z VAT
1,800.00  z VAT
2,500.00  z VAT
1,200.00  z VAT
1,800.00  z VAT
1,200.00  z VAT
2,800.00  z VAT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *