Reflektory samochodowe – kontrola i regulacja

Reflektory samochodowe – kontrola i regulacja

Reflektory są elementem wyposażenia samochodu mającym decydujący wpływ na bezpieczeństwo jazdy nie tylko o zmroku i w nocy, ale również w dni, gdy z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych (jak mgła czy opady deszczu) widoczność znacząco spada. Dlatego tak istotne jest, aby pracowały optymalnie. Jednak nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że tzw. „zespół nierozbieralny” (na który składają się soczewka, szyba oraz odbłyśnik) z biegiem czasu ulega zużyciu, może także się rozregulować.

W jaki sposób sprawdzić, czy reflektory działają całkowicie sprawnie?

Spadek natężenia światła – coś jest nie tak!

Jest pewien niepokojący objaw, mogący świadczyć o niesprawnych reflektorach, a który możesz zauważyć w trakcie jazdy. Ten symptom to spadek siły natężenia emitowanego światła. Jest to szczególnie widoczne w trakcie jazdy nocą lub przy porannym zamgleniu dróg. Zazwyczaj objaw ten świadczy to o zmianie położenia źródła światła – czyli nie jest ono emitowane z prawidłowym nachyleniem w pionie do powierzchni drogi oraz w poziomie, do płaszczyzny wzdłużnej symetrii samochodu.

Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim na skutek drgań i wstrząsów podczas jazdy. Dlatego na obniżenie jakości światła są szczególnie narażone samochody poruszające się często po nierównych i dziurawych drogach. Ponadto reflektory „odczuwają” negatywne oddziaływania podczas jazdy z oponami o nieprawidłowym ciśnieniu oraz przy częstej jeździe z bardzo obciążonym samochodem.

Nie trzeba chyba dodawać, że taka wadliwa emisja światła nie tylko znacznie pogarsza komfort jazdy, ale również wpływa bardzo negatywnie na bezpieczeństwo? Dlatego nie wolno czekać, aż sytuacja ulegnie pogorszeniu – należy po zauważeniu tego symptomu naprawić reflektory, czyli wyregulować je tak, aby prawidłowo emitowały światło. I dobrze zrobić to jak najszybciej.

Reflektory samochodowe – kontrola i regulacja_2

Kontrola i regulacja reflektorów samochodowych

Choć kontrola stanu reflektorów przeprowadzana jest podczas obowiązkowych przeglądów technicznych samochodu, nie zawsze taka częstotliwość badań jest wystarczająca do wykrycia problemu. Optymalne rozwiązanie to sprawdzenie stanu reflektorów dwa razy do roku. Prawidłowość ich położenia można także sprawdzić w trakcie innych czynności serwisowych.

Najbardziej precyzyjną metodą regulacji ustawienia reflektorów jest fotoelektryczna kontrola oświetlenia za pomocą urządzeń typu SEG. Jak wygląda taki proces? Aby go przeprowadzić, samochód musi zostać ustawiony na równej powierzchni, a wcześniej, w celu wykonania optymalnego badania, należy ustawić prawidłowe ciśnienie w oponach. Następnie na wprost włączonego reflektora samochodowego umieszcza się urządzenie SEG z szerokokątnymi wizjerami wraz z ekranem testowym.

Ekran musi mieć ustawioną właściwą wartość kąta nachylenia granicy światła i cienia reflektora. Skąd wiedzieć, jakie są właściwe? Zazwyczaj są umieszczone przez producenta na reflektorze. Jeśli pomiar wykaże wyniki nie zgadzające się z podanymi, konieczna jest korekta ustawień. Można ją wykonać za pomocą komputera pokładowego lub wkrętów regulacyjnych. W większości samochodów dostępna jest 3- lub 4-stopniowa regulacja, co umożliwia optymalne ustawienie reflektorów i znaczne podniesienie komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy.

Ten artykuł został napisany w kategorii Poradnik. Bezpośredni link do permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *