Jak zbudowany jest reflektor

Jak zbudowany jest reflektor

Budowa reflektora – co warto wiedzieć?

Choć bez reflektorów nie da się jeździć, mało który kierowca wie dokładnie, jak są one zbudowane. Owszem, powszechnie wiadomo, że mają obudowę i żarówki, ale co poza tym? I jak właściwie działa cała konstrukcja? Przeczytaj i dowiedz się tego!

Jak zbudowany jest reflektor

Czym jest reflektor i z jakich elementów się składa?

Zacznijmy od – może banalnego, ale koniecznego – opisu: reflektor przedni to element wyposażenia samochodu, który ma na celu oświetlać drogę przed pojazdem. Dokonuje tego za pomocą emitowania odpowiednio ukierunkowanego strumienia światła. Kierunek jego emisji określają przepisy ruchu drogowego oraz homologacyjne.

A teraz przejdźmy do bardziej skomplikowanej rzeczy, a więc konstrukcji. Główne elementy, z jakich składa się każdy reflektor, to: obudowa, lustro (odbłyśnik), źródło światła (czyli żarówka), szyby oraz urządzenie regulujące.

Urządzenie regulujące – może być elektryczne lub mechaniczne, a jego zadaniem jest korygowanie kąta padania światła tak, aby był on optymalny. Nowoczesne modele samochodów mają mechanizmy, które regulują położenia źródła światła automatycznie, wykorzystując do tego specjalne czujniki. Ich zadaniem jest wykrywanie położenia nadwozia i na tej podstawie dopasowanie optymalnego ułożenia światła. W starszych pojazdach może być to ręczny mechanizm ustawiania – specjalny regulator jest umieszczony zazwyczaj na desce rozdzielczej.

Lustro – odbłyśnik ma zazwyczaj kształt paraboloidalny lub wieloparaboidalny, powszechne są również projektory.

  • lustro paraboloidalne – wykonane jest z ciągnionej blachy stalowej, którą szlifuje się, lakieruje oraz nakłada na nią warstwę aluminium;
  • lustro wieloparaboloidalne – wykonane z wielu wycinków paraboloid, które mają takie samo ognisko. Proces produkcyjny jest bardzo skomplikowany – stosuje się w nim tworzywa sztuczne odporne na wysokie temperatury (np. termoplast) oraz formowanie metodą prasowania lub wtryskiwania. Tego typu lustro pozwala na najprecyzyjniejsze kierowanie strumieniem światła, ponieważ wykorzystywana jest cała powierzchnia odblaskowa;
  • projektor – mamy tu elipsoidę obrotową o dwóch ogniskach; w jednym umieszczone jest źródło światła, które odbija się od zwierciadlanej powierzchni i przechodzi przed drugie ognisko, zawężając. W przypadku projektora można używać lamp ksenonowych oraz żarówek halogenowych.
Jak zbudowany jest reflektor

Szyby – obecnie stosuje się dwa ich rodzaje: rozpraszające i gładkie. Cel obydwu jest taki sam: zapewnienie bezpieczeństwa elementom wewnętrznym oraz pełną emisję światła. Szyba gładka jest półprzezroczysta, a do produkcji używa się najczęściej tworzywa sztucznego. Szyba rozpraszająca również może być wykonana z tworzywa sztucznego lub szkła. Dzięki konstrukcji opartej na wielu pryzmatach bądź soczewkach, uzyskuje się efekt rozdziału światła w pionie i na boki.

I to właściwie wszystko, co warto wiedzieć na ten temat. Warto jednak dodać, że nowoczesne reflektory wyposażone są zazwyczaj w odpowietrzniki, które wyrzucają z wnętrza ogrzane pracą żarówek powietrze, pozwalając uniknąć nieprzyjemnego efektu zaparowania reflektorów.

Ten artykuł został napisany w kategorii Poradnik. Bezpośredni link do permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *