Jaką rolę pełnią w reflektorze odbłyśnik i soczewka?

Jaką rolę pełnią w reflektorze odbłyśnik i soczewka

Odbłyśnik i soczewka to dwa istotne elementy konstrukcyjne w niemal każdym reflektorze samochodowym. Wyjaśniamy, w jaki sposób działają oraz jakie są pomiędzy nimi podstawowe różnice.

Soczewka w reflektorze samochodowym – jak działa?

Soczewka jest elementem reflektora mającym za zadanie precyzyjne emitowanie wiązki światła. Światło to pochodzi z żarówki i jest kierowane do soczewki, przed którą często umieszcza się specjalną przesłonę. Jej zadanie to stworzenie „odcięcia”. Dokonuje tego poprzez zablokowanie części dochodzącego do soczewki oświetlenia – dzięki temu światło reflektorów nie oślepia kierowców, którzy nadjeżdżają z naprzeciwka.

Soczewki są powszechnie stosowane w pojazdach z oświetleniem ksenonowym. Jakość ich działania zależy od parametrów fabrycznych, czyli jakości wykonania.

Odbłyśnik w reflektorze samochodowym – jak działa?

Odbłyśnik to lustro wykonane zazwyczaj z tworzywa sztucznego odpornego na wysokie temperatury – najczęściej stosowane do tego są duroplast lub termoplast – bądź też blachy stalowej. Można także napotkać odbłyśniki wykonane z aluminium oraz magnezu. Takie materiały wykonania są przeznaczone dla reflektorów, które często podlegają bardzo dużemu obciążeniu termicznemu. Odbłyśniki z tworzy sztucznych są powszechne w nowych reflektorach, a blaszane – w starszych.

Zadaniem odbłyśnika jest odbijanie oraz kierowanie strumienia światła z żarówki w kierunku jezdni. Odbłyśnik może być paraboidalny lub wieloparaboidalny – w tym drugim przypadku ma bardziej złożony kształt, przekładający się na większą precyzję w kierowaniu strumieniem.

Praktyczne zastosowanie odbłyśnika i soczewki

W oświetleniu samochodowym zazwyczaj używa się odbłyśnika do obsługi świateł drogowych, a soczewki – świateł mijania oraz przeciwmgielnych. Dzieje się tak, ponieważ reflektory z odbłyśnikiem i gładkim szkłem mają zazwyczaj lepsze parametry od soczewek, które w dodatku zakrywa częściowo przesłona.

W przypadku gdy emisja światła nie jest odpowiednia, może to świadczyć o awarii jednego z elementów reflektora. Wówczas należy jak najszybciej odwiedzić serwis samochodowy.

Ten artykuł został napisany w kategorii Poradnik. Bezpośredni link do permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *